فاکتور های آمادگی جسمانی و یوگا

آزمون های تناسب اندام یک روش عالی برای نظارت و ارزیابی توانایی کودکان در ارتباط با توان هوازی ، قدرت و انعطاف پذیری است. بعلاوه می توان به کودکان کمک کرد تا سالم بمانند و یاد بگیرند که اهداف خود را برای بهبود تناسب سلامتی خود تعیین کنند. دو نوع آزمون تناسب اندام وجود دارد: آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی و آمادگی مربوط به مهارت حرکتی. تناسب اندام مرتبط با سلامتی شامل ظرفیت هوازی ، استقامت عضلات ، قدرت عضلانی ، انعطاف پذیری و ترکیب بدن است. آمادگی مربوط به مهارت به توانایی هایی مانند سرعت ، زمان واکنش ، چابکی ، تعادل ، هماهنگی و قدرت اشاره دارد.
جالبه که بدونیم که نتايج تحقیقات نشان میدهد كه ميانگين آمادگي جسماني و عوامل استقامت قلبي ـ تَنفّسي، نيروي عضلاني، استقامت عضلات شكم و استقامت عضلات كمربند شانه در کودکان و‌نوجوانانی که يوگا انجام‌میدهند،به طور معني داري بالاتر است . و حتی فاکتور چابکی هم توی بچه هایی که یوگا می کنند بالاتر است. نتیجه این است که ، تمرينات يوگا، سبب بهبود آمـادگي جـسماني و عوامل آن در کودکان و نوجوانان می شود . برای همین ، پيشنهاد ميشود كه از یوگا ، ایروبیک-یوگا در برنامـه هـاي آموزشـي کودکان و نوجوانان استفاده بشود

TLEs

توان هوازی چیست؟

آمادگی قلبی تنفسی، به توانایی سیستم‌های گردش خون و تأمین اکسیژن لازم برای عضلات اسکلتی با تنفس هنگام انجام فعالیت‌های بدنی ادامه‌دار گفته می‌شود. آمادگی قلبی تنفسی شاخص مهمی از سلامتی در کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود.

TLE

توان عضلانی چگونه تعریف می‌شود؟

توان عضلانی، توانایی یا ظرفیت یک عضله یا گروهی از ماهیچه‌ها، برای اعمال حداکثر نیرو علیه یک مقاومت برای مدتی طولانی است.

TLE

منظور از استقامت عضلانی چیست؟

استقامت عضلانی ،توانایی عضله یا گروهی از عضلات برای اعمال مکرر نیرو است.

TLE

انعطاف پذیری چیست؟

انعطاف‌پذیری به دامنه حرکت مفاصل یا توانایی حرکت مفاصل گفته می‌شود. همچنین به تحرک عضلات نیز اشاره دارد که امکان حرکت بیشتر در اطراف مفاصل را فراهم می‌کند. بدن بچه‌ها معمولا انعطاف خوبی دارد.

TLE

توده بدنی چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

در جهانی که اضافه وزن در کودکان تبدیل به یک مشکل شده، نظارت بر میزان چربی بدن اهمیتی دوچندان دارد. شاخص توده بدنی با در نظر گرفتن قد و وزن کودک محاسبه می‌شود.

TLE

منظور از سرعت داشتن چیست؟

تعریف ورزشی: سرعت به توانایی حرکت سریع کودک در سطح زمین یا حرکت سریع اندام‌های کودک برای گرفتن یا پرتاب گفته می‌شود. سرعت حرکت به قدرت بالا و توان نیاز دارد. همچنین وزن بیش از حد بدن و مقاومت هوا روی کند شدن فرد تاثیر می‌گذارد.

TLE

زمان واکنش قابل بهبود است؟

زمان واکنش به توانایی کودک در واکنش به محرک‌ها گفته می‌شود. این امر در بسیاری از ورزش‌ها و فعالیت‌های روزانه اهمیت دارد. زمان واکنش در بدن به صورت تعداد اتصالات عصبی و مسیرهای عصبی است که مانند سیمهای سخت هستند و قابلیت توسعه ندارند. نوع دیگری از زمان واکنش، زمان واکنش انتخابی است که به مدت زمان بین محرک و عکس‌العمل گفته می‌شود و به انتخاب نیاز دارد. زمان واکنش انتخابی با تمرین و آموزش قابل بهبود است.

TLE

چابکی چه مفهومی دارد؟

چابکی به توانایی حرکت سریع و تغییر جهت و در عین حال کنترل و حفظ تعادل گفته می‌شود. چابکی مناسب به ترکیبی از سرعت، شتاب، تعادل، قدرت و هماهنگی به علاوه رفلکس‌های خوب نیاز دارد.

TLE

حفظ تعادل به چه معنی است ؟

توانایی ایستادن به حالت ایستا یا حفظ و کنترل ایستایی بدن در حالت متحرک تعادل نام دارد. تعادل عنصر مهم بسیاری از ورزش‌ها محسوب می‌شود. از چشم، گوش و حس بدن برای حفظ تعادل استفاده می‌کنیم. دو نوع تعادل به نام‌های استاتیک و پویا وجود دارد.

TLE